28 Mart 2012 Çarşamba

Garanti


 İnsanoğlunun garantisi yok. Yani yeni doğmuş bir bebeğin kıçına bir etiket yapıştırıp "ilk 20 yıl sorun çıkarırsa beleşe tamir ederiz bunu" diyemiyor doktorlar. Dolayısıyla "en az 20 sene yaşar bu da" diyememiş oluyorlar.

 Benzer bir garanti olayı hiçbir canlıda yok tabii. Belki ağaçlarda. Kullanıcı hatası yapılmazsa -bazı türler- yüzyıllarca yaşar. Bu garantidir.

 Biraz daha mekanik canlılar olsaydık. Daha inorganik mi desem. Karbonumuz eksik olsaydı az biraz. Bir garanti belgesi verilseydi ailelerimize, ailelerimiz de büluğ çağına girdiğimizde bize teslim etseydi garantimizi.

 Sinirli bir anımda bilgisayarımın klavyesinden söktüğüm tuşların yenilerini taktıkları gibi, çürümüş dişlerimin yenilerini taksalar. Bilgisayarın fanı sigara dumanından etkileniyormuş diye duydum, bilgisayarın fanının temizlendiği gibi akciğerlerimi bir temizleseler. Her iki diz kapağımda sorun var, açıp kapatırken çok acıyor. Yerlerine sıfır diz kapağı koysalar. Yerine daha hızlı işlem yapma özelliği olan bir beyin takmadan önce "hatıralarımı yedekledim mi?" diye sorsalar bana bir. "Yok yedeklemedim" desem. "Ee, ne yapalım, değiştirelim mi?" deseler. Değiştirin anasını satayım. 

4 yorum:

  1. Belkiilerideböyleolur yedek parçalarımızın markalarını kıyaslarız
    robot kediler besler robot köpeklerle gezeriz. Olur mu olur

    YanıtlaSil
  2. Olur mu olur. Bilmemkaçiks zum özelliği olan son model bir göz almak için teknoloji mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluştururuz belki : )

    YanıtlaSil